Američke berze beleže rastu, investitori i dalje zabrinuti zbog trgovinskih tenzija
Na američkim berzama tokom dana zabeležen je blagi rast vrednosti terminskih ugovora na vodeće indekse, čime je produžen ovonedeljni skok nakon što su SAD i Kina dogovorile privremeno smanjenje međusobnih carina.
Uprkos tome, investitori ostaju oprezni jer i dalje postoji rizik od novih tenzija. Trgovinski lanac Walmart već je upozorio da će biti prinuđen da podigne cene zbog visokih carina, što bi mogao biti znak i drugim trgovcima da će uskoro slediti isti primer. Analitičari ističu da tržište pažljivo prati posledice ove situacije, jer su američki potrošači već počeli da smanjuju potrošnju zbog straha od rasta cena.
Barclays: Rizik recesije u SAD opada nakon trgovinskog dogovora
Zahvaljujući dogovoru SAD i Kine, banka Barclays povukla je prethodnu prognozu prema kojoj bi američka ekonomija mogla ući u recesiju tokom ove godine. Banka sada predviđa umeren rast američkog BDP-a od 0,5%, za razliku od ranije prognoziranog pada. Poboljšane su i prognoze za ekonomiju evrozone, za koju sada predviđa stagnaciju umesto ranije očekivanog pada. Međutim, i dalje postoji bojazan da bi evrozona mogla ući u blagu recesiju krajem godine, zbog nerešenih trgovinskih pitanja između EU i SAD.
Applied Materials pogođen slabijom prodajom opreme za čipove
Kompanija Applied Materials, jedan od vodećih proizvođača opreme za čipove, zabeležila je pad cena akcija nakon slabijih poslovnih rezultata od očekivanih. Najveći razlog lošijeg poslovanja je pad prodaje na kineskom tržištu, koje je pod direktnim pritiskom novih američkih ograničenja izvoza tehnologije. Udeo Kine u prihodima ove kompanije smanjen je gotovo za polovinu u odnosu na prošlu godinu, što je posledica trgovinskog konflikta dve najveće svetske ekonomije. Iz kompanije su naveli da i dalje postoji značajna neizvesnost u pogledu buduće potražnje.
Investitori napuštaju zlato, raste interesovanje za rizičnija ulaganja
Cena zlata je ove nedelje pala za više od 3%, što predstavlja najveći nedeljni pad još od novembra prošle godine. Razlog tome je popuštanje trgovinskih tenzija između SAD-a i Kine, što je povećalo optimizam investitora i navelo ih da napuste sigurnu imovinu kao što je zlato. Umesto toga, investitori sada ponovo ulažu u akcije i druge rizičnije instrumente. Dodatni pritisak na cenu zlata predstavljaju rast američkog dolara i povećanje prinosa na američke državne obveznice, zbog čega analitičari očekuju da će ovaj trend još neko vreme trajati.
Pad poverenja američkih potrošača pod lupom tržišta
Investitori danas očekuju rezultate istraživanja potrošačkog sentimenta Univerziteta Mičigen zakazanih za 16h, koji će pokazati koliko su američki građani zabrinuti zbog rasta cena izazvanog trgovinskim konfliktima. Prethodnih meseci zabeležen je oštar pad poverenja potrošača i rast očekivanja inflacije. Stručnjaci očekuju blagi oporavak poverenja u maju, ali naglašavaju da će dugoročni efekti trgovinskih sukoba i dalje biti ozbiljan faktor koji može uticati na potrošnju domaćinstava.