Američki fjučersi ostaju stabilni u atmosferi popuštanja trgovinskih tenzija
Fjučersi na američke akcije pokazali su umerenu aktivnost u sredu, prateći mešovito trgovanje na Volstritu prethodnog dana. Investitori pažljivo analiziraju aktuelna dešavanja na relaciji između SAD-a i Kine, posebno nakon nedavne najave o smanjenju carina.
U jutarnjim satima, fjučersi na Dow Jones i S&P 500 indekse ostali su gotovo nepromenjeni, dok su fjučersi na Nasdaq indeks zabeležili blagi rast od 0,2%. Na raspoloženje tržišta dodatno je uticala objava kompanije UnitedHealth Group, čije su akcije značajno pale nakon što je firma suspendovala svoju godišnju finansijsku prognozu zbog odlaska generalnog direktora. Investitori su prethodno analizirali i najnovije podatke o inflaciji koji su bili ispod očekivanja, ali uz zabrinutost da bi uticaj ranijih visokih carina mogao biti vidljiviji u narednim mesecima.
Trampova administracija značajno smanjuje carine na kineske pošiljke male vrednosti
Administracija aktuelnog američkog predsednika Donalda Trampa donela je odluku o značajnom smanjenju carina na pakete male vrednosti, koje građani SAD-a direktno naručuju putem interneta iz Kine. Ove carine, poznate kao „de minimis”, koje se primenjuju na robu u vrednosti do 800 dolara, smanjene su sa ranijih 120% na 54%. Dodatno, pojedine kompanije za dostavu, poput FedEx-a i UPS-a, mogle bi uživati u još nižim carinama od svega 30%. Ova mera uvedena je nakon nedavnog trgovinskog dogovora između Vašingtona i Pekinga, što je dodatno pojačalo optimizam među investitorima i firmama u sektoru elektronske trgovine i logistike. Očekuje se da će nove, niže carine pozitivno uticati na trgovinske tokove između ove dve ekonomske sile.
Cisco Systems objavljuje kvartalne rezultate
Kompanija Cisco Systems danas će objaviti svoje finansijske rezultate za protekli kvartal. Cisco je prethodno već podigao svoju godišnju prognozu prihoda, računajući na povećanu potražnju za tehnologijama u vezi sa veštačkom inteligencijom, naročito kroz rast sektora data centara.
Ipak, uprkos optimizmu oko prihoda, očekuje se da će marže kompanije biti pod pritiskom zbog troškova nastalih uvođenjem carina, što bi moglo uticati na ukupnu profitabilnost. Investitori i analitičari će pomno pratiti detalje finansijskog izveštaja koji će biti objavljen nakon zatvaranja berze.
Sony predviđa značajne troškove zbog američkih carina
Japanski gigant Sony suočava se sa ozbiljnim finansijskim izazovima zbog povećanih američkih carina. Kompanija je najavila operativnu dobit za fiskalnu godinu od oko 1,28 biliona jena, što predstavlja gotovo isti nivo kao prethodne godine. Međutim, Sony očekuje dodatne troškove od oko 100 milijardi jena zbog američkih carina uvedenih na uvozne proizvode.
Uprkos ovim dodatnim troškovima, rezultati kompanije za poslednje tromesečje prevazišli su očekivanja analitičara, zabeleživši rast neto profita od 4,6%. Ovaj pozitivan rezultat odrazio se i na vrednost akcija kompanije, koje su se oporavile nakon početnog pada na japanskoj berzi. Iz Sony-ja navode da aktivno rade na prilagođavanju poslovanja novim uslovima, ali da je budućnost i dalje neizvesna zbog mogućnosti dodatnih promena carinskih politika.
Blagi pad cena nafte zbog neočekivanog rasta američkih zaliha
Cene nafte zabeležile su blagi pad u sredu, nakon objave neočekivanog porasta zaliha sirove nafte u SAD-u. Prema podacima Američkog instituta za naftu (API), zalihe su porasle za 4,3 miliona barela tokom prethodne nedelje, što je izazvalo zabrinutost oko potencijalnog slabljenja tražnje.
Brent nafta pala je na 66,57 dolara po barelu, dok je cena američke WTI nafte takođe oslabila i trenutno iznosi 63,62 dolara po barelu. Investitori sada očekuju zvanične nedeljne podatke američke Uprave za energetske informacije (EIA), koji će biti objavljeni kasnije tokom dana.
Pad cena usledio je nakon prethodnog dvodnevnog rasta cena, koji je bio podstaknut dogovorom o privremenom trgovinskom primirju između SAD-a i Kine, što je podiglo očekivanja za stabilizaciju tržišta energenata. Ipak, tržište ostaje oprezno zbog trajnih neizvesnosti u vezi sa globalnom tražnjom za naftom.